sosyal hayat ve ulaşım

tuzla sosyal hayat ve ulaşım

Tuzla ilçesi ismini Bosna- Hersek’ in Tuzla şehrinden almaktadır. Eski dönemlerinde tarım ve balıkçılığa önem vermektedir. Günümüzde de denizcilik ve liman sektöründe önemli bir konuma sahiptir. Şehir merkezinden ulaşım toplu taşımalar ile mümkün olup ortalama 45 dk sürmektedir. Çeşitli ulaşım seçenekleri de bulunmaktadır. Marmaray, metrobüs ve vapur üzerinden de aktarma yaparak Tuzla’ ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tuzla gezilecek yerler

planetaryum ve gözlem evi

Planetaryum ve Gözlem evi Tuzla ilçesinde Şelale Eğitim Parkı’nda bulunan bir gözlem evidir. Gök bilimi, uzay bilimi ve havacılık ile ilgili merakı olan kişilerin muhakkak görmesi gereken bir yerdir.

Viaport marina

Viaport Marina 2012 yılında İstanbul’ un Tuzla ilçesinde açılmıştır. İçerisinde çok büyük eğlence alanları dünyaca ünlü markaların mağazaları sinema bowling gibi aktiviteler bulunmaktadır. İçerisinde lunapark ve akvaryum bulunmaktadır. Tuzla’ ya geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerden birisidir.

ViaSea tema parkı

İstanbul’ un en büyük temapark alanlarından birisidir. Dünyaca ünlü balık cinslerini görebileceğiniz bir akvaryum vardır. Akvaryum ücretleri çocuklar için ortalama 60 TL, yetişkinler için 70 TL’ dir. 30 far klı oyuncak çeşidi ile çok büyük bir lunaparka da sahiptir. Bu sayede çocukların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Nuh'un gemisi holozoo

Hayvan meraklılarının dikkatini çeken HoloZoo Hayvanat Bahçesi İstanbul Tuzla’ da yer almaktadır. Nesli tükenmekte olan ve hala var olan hayvanların da bulunduğu bu büyük hayvanat bahçesi Türkiye’ nin ilk hologram hayvanat bahçesidir. Hayvanseverlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir.

tuzla manastır koyu

İstanbul’ un gizli kalmış koylarından birisi Tuzla Manastır Koyu. Eski adı Mercan Koyu olarak bilinen bu koy çok güzel gün batımı manzarasına sahiptir. En kalabalık olduğu vakit akşam gün batımına aittir. Tuzla’ da hafta sonu ailenizle kahvaltı yapmak için veya kız arkadaşınızla gün batımında akşam yemeği yemek için çok güzel bir yerdir.

Tuzla kaplıcaları

Turistlerin Tuzla bölgesinde en çok tercih ettiği tatil yerlerinden birisidir. Şifalı suların bulunduğu Tuzla Kaplıcaları yılda yüzlerce turisti ve yerli vatandaşı misafir etmektedir. Tesis ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için firma ile iletişim kurabilirsiniz.

TUZLA BÖLGESİ ULAŞIM

vapur ile ulaşım

Tuzla ilçesinde liman bulunmasına rağmen iskeleden Tuzla’ ya ulaşım yoktur. Tuzla’ ya deniz yolu ile ulaşmak isteyen Pendik vapuruna binip aktarma yapmaları gerekmektedir. Vapur ücretleri ortalama 2.5 TL’ dir.

metro ile ulaşım

Tuzla ilçesine metro ile ulaşmak için kullanabileceğiniz en iyi metro hattı M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattıdır. Dilerseniz Kartal metro hattından da aktarma yapabilirsiniz. Metro yer altından gittiği için ulaşımınızda kolaylık sağlayacaktır.

Otobüs ve minibüs ile ulaşım

Tuzla’ ya otobüs ile gitmek isterseniz 130, 130E, 130T, 133M, 133P, 133TM, 17P, 500T, KM12, KM13, KM17, 500L, 500T, 130Ş numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Tuzla minibüs ücreti ortalama 2.5 TL’dir. Dolmuş ile de Pendik üzerinden aktarma yapabilirsiniz.

MARMARAY İLE ULAŞIM

Tuzla ilçesine marmaray ile doğrudan ulaşım yoktur. Ayrılıkçeşme’ ye da Üsküdar durağında aktarma yapmanız gerekmektedir. Marmaray ücreti ortalama 4 TL’dir. Çok hızlı bir toplu taşıma aracı olduğu için çok tercih edilmektedir.