İstanbul’da Bir Gün Geçirmek

İstanbul’ da dolu dolu bir gün nasıl geçirilir? Neler yapılır? Nerelere gidilir? Nerede ne yemek yenir? Bu sorularınızın cevabı işte bu yazıda. İstanbul şüphesiz ki Türkiye’nin en güzel şehri. Kısa süreli seyahatlerinizde bile İstanbul’ u gezebilir eşsiz manzarasından sizler de faydalanabilirsiniz. Peki bir gün içerisinde İstanbul’ da neler yapılır. Haydi gelin yazımızda beraber öğrenelim.

İstanbul’ a geldiğinizde vapura binmeden dönmek olmaz. Sadece bir gününüz var ise bile sabahın erken saatlerine şehir hatlarından birini tercih edebilirsiniz. Bir tavsiye olarak vapura binerken İstanbul’un çıtır simidinden almayı unutmayınız. Yanına çay ve gazete alarak da bu boğaz keyfini taçlandırabilirsiniz. Boğazda vapur ile gezmek İstanbul’ da yapabileceğiniz en ucuz gezilerden biri olacaktır. Kadıköy – Beşiktaş vapuruna bindiğinizde Dolmabahçe Sarayı’nı ve Topkapı Sarayı’nı bunun yanında da Galata Kulesini görme şansına sahip olursunuz.  Vapura binerken yanınıza fazladan simit almayı unutmayınız. Yol boyunca sizlere martılar eşlik edecektir.

İstanbul’un en güzel meydanına gidip sevdiklerinizle birlikte kumpir ve waffle yemeye ne dersiniz? Tahmin ettiğiniz üzere bu meydan Ortaköy Meydanı’dır. Ortaköy Meydanı’nda Boğaz Köprüsü’nün manzarası ile birlikte kumpir iyi gider sanırsam. Ortaköy Meydanı’nda onlarca yöresel kafe bulunmaktadır. Arkadaşınız ile birlikte bu nazır yerlerde oturup tavla oynamanın keyfini çıkarın.

Bebek’te üç beş tur atın. Şarkılara yer etmiş o Bebek yürüyüş yolunda eşofmanlarınızı giyerek yürüyüşe çıkın. Yorulduğunuzda ise soluğu Bebek Mini Dondurmacısı’nda alın. İstanbul Boğazı’nı ayaklarınızın altına alarak en güzel bir şekilde Bebek yürüyüş yolunda yürüyebilirsiniz. Yürüyüşünüze devam ettiğiniz taktirde Rumeli Hisarı’nı da görme şansına sahip olacaksınız. Yürürken yorulduysanız Kuruçeşme Parkı’nda dinlenebilirsiniz. Dinlenmek için diğer bir seçenek olan Bebek Parkı’nı da unutmuyoruz.

Çiçek severlerin merakla gitmek istediği Emirgan Korusu’na gidebilirsiniz. Emirgan Korusu’na gitmeden önce lale mevsimini beklemenizi tavsiye ederim. Lale mevsiminde Emirgan Korusu’nda yürümek çok daha güzeldir. İstanbul’un trafiğinde ve kargaşasında boğulmak istemiyorsanız kendinizi Emirgan Korusu’na atmakta fayda var. Haftanın yorgunluğundan kurtulabilir ve tüm stresinizi bu sayede atabilirsiniz. Emirgan Korusu hafta sonu kahvaltı planlarınız için en güzel seçenekler arasında yer almaktadır. Açık alanda serpme kahvaltı deneyimini Emirgan Korusu’nda da yaşayabilirsiniz.

İstanbul’ da gece hayatının hiç durmadığı bir cadde düşünün. İstiklal Caddesi’nde sabahlara kadar gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Ortaköy’den sonraki durağınız Beşiktaş’ı geçerek Taksim olabilir. İstiklal Caddesi’nde yılın her günü insan trafiği olmaktadır. Türkiye’ de insan trafiğinin en yoğun olduğu yer şüphesiz İstiklal Caddesi’dir. Cadde boyunca aşağı yürüdüğünüzde Galatasaray Lisesi’ni görebilirsiniz. İstiklal Caddesi’ nin ara sokaklarına girerek yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz. İstiklal Caddesi’nde gece hayatı ise oldukça hareketlidir. Tüm eğlence yerleri ve yemek yerleri sabaha kadar açıktır desek yanlış olmaz. Her sokağında ayrı bir müzik çalan İstiklal Caddesi’ni muhakkak görmelisiniz.

İstiklal Caddesi’nden aşağı doğru inerek Galata Kulesi’ne ulaşmak çok kolaydır. 10 dakikalık yürüyüş sonucu Galata Kulesi’ ne gidebilirsiniz. Galata Kulesi’nde fotoğraf çekinmeyi ve meşhur kahvecilerde birer Türk kahvesi içmeyi unutmayınız. İstanbul’ a geldiğiniz taktirde gezilerinizi belediye otobüsü ile veya diğer toplu taşımalar ile yapmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha hızlı yol kat etmiş ve trafiğe takılmamış olursunuz. İstanbul’ a gelip Mısır Çarşısı’na gitmemek olmaz. İçerisinde kuyumcuların ve altıncıların bulunduğu ve yöresel lezzetlerin olduğu Mısır Çarşısı’na gitmeyi unutmayınız. Muhtemelen içeride kaybolacaksınız. Bu konuda sizlere tavsiyem çıkabildiğiniz ilk çıkıştan çıkın ve yolunuzu tekrar bulun. Mısır Çarşısı’nı gezdikten sonra Eminönü’ne gidin ve o meşhur balık ekmeklerden yiyin. Üzerine ise közde kestane ve mısır yemeyi unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir