Tuzla Bölgesine Ulaşım

Tuzla, İstanbul’un bir ilçesidir. Anadolu Yakası’nda ve Kocaeli’ye yakın konumda bulunan bir ilçedir. İstanbul’un bir ilçesi olmasına rağmen İstanbul merkezine uzak kalmaktadır. Tuzla’ya ulaşım içinse birçok imkan bulunuyor.

Otogar’dan Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

İstanbul’a gelirken en kolay seçeneklerden birisi otobüs ile gelmektir. Herhangi bir otogardan Tuzla’ya ulaşım yapmak isterseniz yine birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Özellikle otogarda çoğu firmaların yolcu servisi vardır. Yolcu servisi olan otobüs firmaları isimlerinden bazıları Süha, Metro, Kamilkoç’ tur. Bunlara ek olarak taksi, otobüs, minibüs, dolmuş gibi seçenekleriniz vardır.

Tuzla’da Ulaşım

Tuzla şehir merkezine uzak kaldığı için araç ile yaklaşık olarak 35-40 dakika sürebilir. Tuzla ulaşımında; Marmaray, metro, minibüs, dolmuş, otobüs ve Metrobüs bağlantıları gibi birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. İstanbul arası ulaşımda en hızlı ulaşım seçeneği, Kadıköy ve Pendik arası ulaşım imkânı veren M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattıdır. Tuzla’ya ulaşım için vapur seçeneği de bulunmaktadır. Marmara Deniz’in de yolculuk yapmak, uçan martılar ile iç içe olmak isteyenler için vapur kullanılması gereken ulaşım şekillerinden biridir.

Vapur ile Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

Tuzla sahil kenarında yer alan bir ilçe olmasına rağmen, şehir içi deniz ulaşımında doğrudan Tuzla iskelesine ulaşım bulunmamaktadır. Tuzla’ya vapur ile gitmek isteyen kişiler Yalova-Tuzla vapur seferlerini kullanabilir veya Pendik vapur iskelesini kullanarak Pendik’ten otobüs, minibüs, dolmuş vb. ile Tuzla’ya gidebilirsiniz. İstanbul’da vapur oldukça uygun fiyatlıdır. Vapur ulaşımını kullanmak için İstanbul Kartınız bulunmalıdır.

Otobüs ve Minibüs ile Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

Tuzlaya otobüs ile gitmeyi tercih edenler için birçok otobüs hattı bulunur. Bunlar; 130, 130E, 133M, 133P, 133TM, 17P, 500T, KM12, KM13, KM17, 500L, 500T, 130Ş no’lu otobüs hatlarıdır. Tuzla ilçesine hem Anadolu Yakası’ndan hem de Avrupa Yakası’ndan birçok otobüs seferleri bulunmaktadır. Ulaşım yapmak için ise İstanbul Kart’a sahip olmalısınız. Tuzla’ya minibüs ile ulaşım sağlamak isterseniz; Pendik-Tuzla arası veya Tuzla Jip Fabrikası- Emlak konutları seçeneklerini seçebilirsiniz. Minibüs kullanmak için İstanbul Kart gerekmemektedir nakit olarak ücreti ödeyebilirsiniz.

Metro ile Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

Metro ile Tuzla’ya gitmek isteyenler için kullanabilecek metro hattı, M4 Kadıköy-Tavşantepe metro hattıdır. Metro kullanabilmek için ise İstanbul Kart gerekmektedir.

Marmaray ile Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

Tuzla’ya doğrudan Marmaray ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. Marmaray kullanarak aktarmalı bir şekilde Tuzla’ya ulaşmak isterseniz; Üsküdar durakları ya da Ayrılıkçeşmesi duraklarında inmeniz gerekir. Üsküdar durağında inmeyi tercih ederseniz; 16 no’lu Üsküdar/Harem Peronlar-Pendik otobüs hatlarına aktarma yaparak Tuzla’ya ulaşım yapabilirsiniz. Ayrılıkçesmesi durağında inmeyi tercih ederseniz de M4 Kadıköy-Tavşantepe hattına aktarma yapmanız gerekmektedir.

Havalimanı’ndan Tuzla’ya Nasıl Gidilebilir?

İstanbul Havalimanı’ndan Tuzla’ya ya da Tuzla’dan İstanbul Havaalanı ulaşımı HAVAİST/HAVAŞ, metro, taksi, araba ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tuzla’dan İstanbul Havaalanı’na direk olarak HAVAİST bulunmamaktadır. Tuzla’ya en yakın HAVAİST durağı ise Pendik de bulunmaktadır.

Tuzla- İstanbul Havaalanı ortalama 80-85 km uzaklıkta bulunuyor. Taksi ile gitmek isteyen kişiler için ise taksi ücretleri pek uygun fiyata denk gelmiyor. Yolculuk ise trafik durumuna göre değişse de 70 dakika civarı sürmektedir. Kalabalık bir grup iseniz veya özel hizmet almak isterseniz İstanbul Özel Transfer arabaları mevcuttur. İstanbul Özel Transfer arabası kiralamak isterseniz bununla ilgili birçok firma bulunuyor. Bunlardan birisine ulaştığınız taktirde belirttiğiniz tarih, belirttiğiniz saatte, belirttiğiniz yerden sizi almaya İstanbul Özel Transfer aracı gelmektedir.

Tuzla’ya Ulaşım’da Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tuzla ilçesi şehir merkezine 30-35 km kadar uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Bu yüzden otobüs, minibüs, metro, dolmuş, taksi veya kendi şahsi arabanız ile yaptığınız yolculuklar trafiğe bağlı olarakta uzun sürebilir. Buna ek olarak; sabah erken işe gidiş saatlerinde, iş çıkışı saatlerinde E5 yolu üzerinde büyük bir trafik bulunabilir. Bu yolu tercih etmek isteyenler için en uygun zaman öğle saatleridir. Tuzla’ya yoğun trafik olduğu saatlerde ulaşım yapmak isterseniz; Kadıköy-Tavşantepe metro hattını kullanarak Pendik’e gidebilir oradan aktarmalı olarak Tuzla’ya ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir